Teknoloji

Gelecekte Yapay Zeka İle Duygusal Bağ Kurma Olasılığı

Gelecekte Yapay Zeka İle Duygusal Bağ Kurma Olasılığı! Dijital dünyada son günlerde fazlasıyla yer alan sanal asistanlar, hayatın hemen her alanında insanların karşısına çıkmaktadır. Şirketlerin ve ekonomi dünyasının yaşamını kolaylaştıran sanal asistanların, insanlar ile olan duygusal bağı noktasında soru işaretleri ortaya atılmaktadır. Çok fazla sektörün içerisinde kullanımı yaygınlaşan sanal asistan, sektör içerisinde büyük bir yükü kaldırırken, merakları da artırmaktadır.

Gelecekte Yapay Zeka İle Duygusal Bağ Kurma Olasılığı! Teknolojik temel tabanında faaliyetlerini gösteren birçok şirketin, sanal asistan alanındaki yatırımları ile çalışmaları da hız kesmeden devam etmektedir. Yapılan çalışmalar ve gelinen noktada, sanal asistan ile yaşayan insanlar arasında kurulması muhtemel duygusal bağa da odaklanılmış görülmektedir. Sektör paydaşlarından bazıları, “Her” filmine atıfta bulunarak, aynı akıbetin yaşanma olasılığının yüksek olduğuna değinmektedir.

Kullanımı Hızla Artacak Araştırması

Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2025 senesi sonu itibarıyla, dünya genelindeki yer alan büyük firmaların neredeyse yüzde otuzu, hem müşteri hizmetlerini hem de insan kaynaklarını sanal asistan kullanarak gerçekleştireceği ön görülmektedir. Öncelikle müşteri hizmetleri ile insan kaynakları gibi sahalarda yararlanılacak olan sanal asistan, giderek pazarlama, finans ve satış gibi sahalarda da faaliyetlere yapacağı düşünülmektedir.

Dünya çapında faaliyet gösteren birçok firma, şimdiden rezervasyonlarını sanal asistan üzerinden yapmaya başlamıştır. Yakın bir gelecekte, başta enerji olmak üzere e ticaret ile turizm ve emlakçılık gibi sektörlerde, sanal asistanın yoğun olarak kullanılması beklenilmektedir. Bu, hâlihazırda neredeyse bütün sektörler içerisinde yer alan “Do It Yourself DIY” yani kendin yap hizmetinin bir üst modeli olarak tanımlanabilmektedir. Ayrıca günümüzde dijitalleşme kelimesi içerisinde mutlak surette yer almaktadır.

Sektörler ile kurumların da yer aldığı bugünün dijitalleşen dünya, daha da ötesinin peşinde koşmaktadır. Bugün artık bir yanda dijitalleşen diğer yanda kullanıcıların kendiliğinden işlemlerini yapmasını sağlayacağı iş süreçleri başlamaktadır. İhtiyaçların her geçen gün arttığı ve işleyişin yön değiştirdiği süreçte, artık kişiselleştirilmiş sanal asistan özellikli teknolojiye yüzler döndürülmüş durumdadır. Bir yanında karmaşık işlemlerin arttığı diğer yanda da nitelikli olarak işgücünün sağlandığı ve insan yargısının da ön plana çıktığı vakaların çözüm noktasında sanal asistan durmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu