Yaşam

Kağıt Kesiği Neden Çok Acır

Gün içerisinde dikkatsizlikten ya da sakarlıktan dolayı ev içerisinde, ofis ortamında kendimize zarar verebiliyoruz. Bu zararlar genelde anlık geçici şekilde canımızı yaksa da bazıları uzun süre boyunca devam eder. Dikkatsizce yürüdüğünüzde kafanızı bir yere çarpanız, siz bir yere girecek aniden kapatılan ve yüzünüze çarpılan kapılar, ayak serçe parmağınızı bir yere vurmanız, ocaktaki sıcak tencereyi çıplak elle tutmanız gibi daha bir sürü kaza ev içerisinde yaşanıp, ciddi sorunlar oluşturmayan kazalardır.

Kağıt kesiği
Kağıt kesiği

 

Ancak bunlardan biri var ki küçük, önemsiz görünmesine rağmen uzun süre canınızı acıtır ve pek fazla müdahale de bulunamazsınız. Kağıt kesiği bu türden bir acıya sahip. Ofiste, okulda ya da evde bir şekilde elinizi kesen kağıt kesiği kanatmaz ancak çok acı verir. Kağıt yerine örneğin bıçak ya da jiletin oluşturduğu bir kesik kanar ancak kasıt kesiği kadar acıtmaz.

Kağıt Kesiği

Bunun nedeni kağıdın yapısından kaynaklanıyor. Kağıt çok küçük liflere dokunmuş bir kumaş gibidir. Kağıdı parçaladığınızda dikkatle bakarsanız eğer ip gibi küçük parçaları görebilirsiniz. Kağıt elinizi kestiği zaman bu iplikler derinin içerisinde kalır. Kağıt üretiminde kullanılan çeşitli kimyasallar da bu iplikler yüzünden kesiğin içerisinde kalır ve canınızı acıtmaya başlar. Bu nedenle kağıt kesiği diğer kesiklerde olmayan bir özelliğe sahip olup kesildiği yere kendisinden ufacık parçalar bırakır ve bu parçalar sizin canınızın yanmasına neden olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok enteresan bi bilgi.böyle bi soru sorulsa ancak ozaman merak ederdim sanırım.Bilgi doğrumu diye bi araştırma yaptım gerçektende doğru.kağıt kesiğinin inanılmaz bi acısı varmış. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu