Sağlık

Kadın ve Erkeklerde Üreme Organlarının Tümörleri Nelerdir?

Kadın ve Erkeklerde Üreme Organlarının Tümörleri Nelerdir? İnsan vücudunda çoğu yerde tömörler görülebilir. Üreme organlarının tümörleri de buna örnek gösterilebilir.

Kadın ve Erkeklerde Üreme Organlarının Tümörleri Nelerdir? Üreme organlarının tümörleri genellikle kadınlarda daha çok görülmekte. Her tümörde olduğu gibi genital bölge tümörleri benign(iyi huylu) ve malign(kötü huylu)olarak birbirinden ayrılır. Benign tümörlerin de sonradan malign tümöre dönüşme riski vardır. Kadın üreme organı tümörleri 5’e ayrılır.

Kadın Üreme Organı Tümörleri

Kadın üreme organı tümörleri toplumda çok sık rastlanan tümörlerdir. Bir çoğu tehlikeli olmamasına rağmen bu kitleler bazen kanser işaretçisi olabilmekte.

Vulva Tümörleri

Vulva tümörleri; Vulvanın benign tümörleri ve vulvanın malign tümörleri olarak iki grup içerisinde incelenir. Vulvanın benign tümörleri; Vulvanın benign kistik tümörleri ve vulvanın benign solid tümörleri olarak ikiye ayrılır. Vulvanın benign kistik tümörleri;

Vajina Tümörleri

Vajina tümörleri, benign vajina tümörleri ve malign vajina tümörleri olarak iki gruba ayrılır. Benign vajina tümörleri kendi içerisinde benign kistik ve benign solid olarak ikiye ayrılır.

Uterus Tümörleri

Uterus tümörleri, benign tümörler ve malign tümörler olarak ayrılır.

Tuba Tümörleri

Tuba tümörleri, benign tümörler ve malign tümörler olarak ayrılır.

Over Tümörleri

Over tümörleri, 4 gruba ayrılır. Bunlar; Neoplazik olmayan over kistleri, benign over tümörleri, hormon salgılayan over tümörleri ve diğer over tümörleridir.

Tümörlerin malign ya da benign oldukları şüpheli kitleden alınan biopsi örneği incelendikten sonra belli olur ve kesin tanı konulur.

Erkek Üreme Organı Tümörleri

Kadınlar kadar sık olmasa da erkek üreme organında da tümör meydana gelmektedir. Bu tümörler testislerde ya da peniste olabilir.

Testis Tümörleri

Testistler testesteron hormonunun salgılanmasını sağlayan organdır. Çok nadir görülen bir tümör türüdür. Testis tümörüne, sperm üretiminde kullanılan germ hücreleri neden olur. Testislerde ele gelen ağrısız kitle tespit edilir. Nadir de olsa testislerde oluşan bu kitle malign bir tümörü işaret edebilir. Kitleden alınan biopsi örneği incelenerek tanı konulur.

Penis Tümörleri

Testis tümörü gibi penis tümörü de nadir görülen bir tümör tipidir. Penisteki hücrelerde başlar. Tümör, penis üzerindeki ya da diğer hücrelerdeki kontrol edilemeyen çoğalmadan meydana gelir. Tümörün benign mi malign mi olduğu bu bölgedeki lezyondan alınan biopsi örneği sonucunda belli olur.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu