Hamilelik

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Nedir? Gebelikte karpal tünel sendromu sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Sizler de hamilelikte karpal tünel sendromu hakkında bilgi edinmek için makalemizi okumalısınız.

Hamilelikte karpal tünel sendromu, anne adaylarının sıklıkla karşılaştığı ve merak ettiği bir konudur. Hamilelikte normal dönemde farklı olarak vücutta değişiklikler görülmesi normal bir durumdur. Fakat tüm değişikler iyi anlamda olmayabilmektedir. Peki, hamilelik döneminde karşılaşılan karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel sendromu, sadece hamileler de değil başka kişilerde de görülmektedir. Anne ve bebeğin sağlığını etkileyebilen karpal tünel sendromu hakkında bilgilenmek ve belirtilerini bilmek gerekmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu herkeste görülme ihtimali olan bir rahatsızlıktır. Genellikle ellerde 3 parmağı etkileyen güçsüzlük, şişlik, ağrı ve uyuşukluk hissine sebep olmaktadır. Ellerini sıklıkla kullanan kişilerde, şeker hastalarında ve hamileler de sıklıkla görülen bir sendromdur.

Hamilelerde karpal tünel sendromu, kol, el ağrıları, güçsüzlük, şişkinlik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık tehlikeli gibi görünse de çoğu hamile kadında görülebilen normal bir rahatsızlıktır. Hamilelerde sık görülmesinin sebebi ise vücudun hamilelik döneminde ödem yapmaya yatkın olmasıdır. Genel olarak bu sendrom doğum yapıldıktan sonra ortadan kalkmaktadır. Karpal tünel sendromu hamilelik sürecinden sonra ortadan kalktığı için tedavisinde ameliyata başvurulmamaktadır. Hamilelerin bu sendroma yakalanmamak için önlem alması gerekmektedir.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromuna Ne İyi Gelir?

Hamilelikte karpal tünel sendromuna ne iyi gelir? Sorusunun yanıtı bu sorunu yaşayan hamileler tarafından merak edilmektedir. Öncelikle ilk yapılması gereken el ve bilekleri zorlayıcı işler yapmamaktır. Fakat bu ellerin kullanılmaması gerektiği anlamına gelmemektedir. Ellerin ve bileklerin doğru egzersizler ile çalıştırılması ve de sürekli olarak bükülü durmamasına dikkat edilmelidir. Ağrıyan bölgelere ödem çözücü veya ağrı kesici jellerin sürülmesi de diğer bir seçenektir.

Hamilelerin karpal tünel sendromuna yakalanmaması için dikkat etmesi gerekenler vardır. Bunlardan biri tuz kullanımını olabildiğince azaltmak ve su tüketimini arttırmaktır. Elleri ve bilekleri düzenli olarak hareket ettirmek, elleri düzenli olarak dinlendirmek gerekmektedir. Hamilelik dönemimde aşırı kilo alımından kaçınmak ve de beslenme düzenine dikkat etmek de diğer bir önlemdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu