Burçlar

Günlük Burç

İnsanoğlu her zaman geleceği bilmek istedi. Kahinler, biliciler, falcılar bu yüzden hep dinlenilir insan oldular. Ama belki de astrologlar kadar bu işi derinlemesine inceleyenler olmadı. Gezegen hareketlerinin ve yıldızların durumunu anlamak ve bunun insan hayatına etkilerini yorumlamak günlük burç yazılarından öte 12 burçtan oluşan Zodyak sisteminin yorumlanmasına dayanır. Zodyak sistemini geceleri, yıldızların görülebildiği bir ortamda, kafanızı kaldırıp baktığınızda gök kubbe olarak herkes görebilir.

Burçlar Kuşağı Olarak Bilinen Zodyak

Burçlardan söz eden ilk kişinin Homeros olduğu biliniyor. Ama M.Ö. 4. yüzyılda yaşamış bu tarihçi 44 burç olduğunu düşünüyormuş. Bugünkü 12 burçtan oluşan burçlar kuşağı (Zodyak) Latin kültürünün etkilerini taşıyor. Çünkü 360 derecelik bir daire 30 derecelik açılarla çevrildiğinde 12 bölüm oluşturur. Ünlü bir Türk filmiyle birlikte hayatımıza giren ateş, hava, su ve toprak dörtlüsü burçlar kuşağı içinde de geçiyor. Örneğin günlük burç yorumları içinde geçen 12 burcun aynı zamanda;

  • Hava grubu – Terazi, Kova, İkizler,
  • Su grubu – Yengeç, Akrep, Balık,
  • Toprak grubu – Oğlak, Boğa, Başak,
  • Ateş grubu – Koç, Aslan ve Yay burçları olarak da sınıflandığını ve

Yükselen Burç  

Yıldız yorumlarında doğum tarihi ile belirlenen burçların tarifleri içinde bir de yükselen burç var. Bir bebek doğduğu sırada ufuk çizgisinde olan burç onun yükselen burcudur ve yükselen burcun etkileri kişinin günlük burç tahmini üzerinde etkilidir. Astroloji ile ilgilenenler yükselen burcunu bilen kişiler hakkında daha ayrıntılı yorumlar yapabilirler. Hatta ilerde kişinin nasıl görüneceği hakkında bile yükselen burcun etkileri olduğu anlatılıyor. Yükselen burç hesaplama tabloları işi merak edenlere yardımcı olacaktır. Ama yabancı kaynaklardaki saat farklarına dikkat edin.

  • Bir bebeğin doğduğu anda yıldız haritasının da belli olduğunu biliyor muydunuz?
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu