Eğitim & Kurs

Uzaktan Eğitim Sisteminin Dezavantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim Sisteminin Dezavantajları Nelerdir? Uzaktan eğitim sisteminin dezavantajları arasında, her bir öğrencinin kendi eğitim sistemini yönetebilme disiplinine sahip olması yer almaktadır. Uzaktan eğitim sistemi yöntemleri arasında en önemli avantajlardan biri olan kişinin kendi eğitim sistemi hızını kendisi belirleyebilmektedir.

Uzaktan Eğitim Sisteminin Dezavantajları Nelerdir? Kullanılan bazı uzaktan öğrenme eğitim sistemi yöntemlerinde ise, eğitim istenildiği yerde duraklatılabilmektedir. Ayrıca istenildiği sayıda tekrar da edilebilmektedir. Bu durum ise, yeteri derecede öğrenme isteği yahut ta disiplini olmayan öğrenci için olumsuz bir özgürlük de sunabilmektedir. Eğitim sisteminde, zamanın planlanması ve aşamaları çok değerlidir. Bunlar gibi yapısal özelliklerin, özellikle eğitimin eğitmenin kontrolünde olmadığı zamanlarda, öğrenci tarafından istismar edilmek sureti ile verimsiz sonuçlar elde edilebilecek yönlere çekilebilmektedir.

Sistemin Geliştirilmesindeki Zorluklar

Uzaktan eğitim sisteminde, yapılan her eğitim materyallerinin en doğru şekilde yüklenebildiğini ve yeterli olduğunu söylenmek imkan dahilinde değildir. Uzaktan eğitim sistemi hızlı çalışmaktadır. Bu yüzden de verilerin hem düzenli hem de yapısal olması gerekmektedir. Ayrıca sistemde, eğitim gören ile eğitim verenler de denetlenebilir olmalıdır.

Sisteme dair eğitim istatistiklerinin olması ve bu istatistiklerin de, raporlama ara yüzlerine sahip bulunmaları önemli bir konudur. Tüm bunlar sistemin kalitesini gösteren ve sistemin kalitesinde önemli rol oynayan unsurlardır. Bu özelliklerin bütünüyle gerçekleştirilebilmesi, bir yandan zor olmakta diğer yandan da ek bir maliyet gerektirmektedir.

Teknik Yetersizlik

Uzaktan eğitimin en can alıcı noktası olan internet, zaman içerisinde bağlantı kopma problemleri yaşamaktadır. Bu da, görüntülü eğitim sistemi olan uzaktan eğitimin en ciddi probleminin oluşmasına neden olmaktadır. Zira sistemin paydaşları olan öğrenciler ile öğretmen, aynı internet kalitesindeki altyapıya sahip olması gerekmektedir.

Güvenlik Zafiyeti

Günümüzdeki yazılım çeşitlerinin her birerinde olduğu gibi uzaktan eğitim sisteminin yapıldığı platformlarda da, bazı önemeli güvenlik sorunları çıkabilmektedir. Özellikle resmi olarak sertifika vermeye yetkili uzaktan eğitim veren platformlar, kötü niyet taşıyan insanlar tarafından saldırıya uğrayabilmektedir. Bu yüzden de platformun sisteminin, hem açık kaynaklı olması hem de periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir. Ayrıca, güncelleme işlemleri ile yedekleme ve barındırmasının da zamanında yapılması, çok önemli bir konudur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu