Teknoloji

Geleceğin Uçak Teknolojisine Sahip Solar Impulse 2

Geleceğin Uçak Teknolojisine Sahip Solar Impulse 2

Güneş enerjisinden yeterince faydalanıldığında inanılmaz bir enerji potansiyeline sahiptir. Günümüzde güneş enerjisinden faydalanmak için çeşitli alanlarda testler yapılmaktadır. Aslında Güneş enerjisinden yıllarca farklı alanda yararlanılmıştır. Ama güneş enerjisindentam olarak faydalanmak ve enerjiyi mekanik harekete ve güce çevirmek için yapılan çalışmalar son yıllarda hız kazanmıştır.

Hava araçları güneş enerjisinden faydalanmak adına çok elverişli bir alandır. Çünkü hava araçlarının güneşin ışıklarından faydalanma potansiyeli, diğer araçlara göre daha fazladır.

Hava araçlarının güneş enerjisinden yaralanmasını testleri için yapılan ilk araçlardan biri olan Solar Impulse 2 uçağı, güneş enerjisi ile çıktığı yolda bir rekora imza atmıştır.

Solar Impulse 2, üzerindeki güneş panelleri ile güneş enerjisini mekanik enerjiye çevirerek uçuyor. Solar Impulse 2 2015 Mart ayında Abu Dabi havaalanından kalkış yaptı ve testlerin en kritik aşaması olan Pasifik Okyanusu aşma görevini başarı ile tamamladı.

Tek kişilik uçağın pilotu André Borschberg aynı zamanda Solar Impulse şirketinin de kurucu ortakları arasında bulunuyor.Solar Impulse 2 Japonya ve Amerika arasındaki 7 bin km mesafeyi, 118 saat yani 5 günde tamamlayarak, 76 saatlik havada kalma rekorunu geliştirmekle beraber, uçağın pilotu da en uzun süre havada kalan pilot ünvanını almıştır.

Solar Impulse 2, Boeing 747 yolcu uçağından daha fazla kanat genişliğine sahiptir. Kanat açıklığının bu kadar uzun olmasının sebebi, kanatlarda bulunan, 17 bin adet güneş enerjisi paneli hücresidir.

Solar Impulse 2 gündüz güneş enerjisini hem hareketi için kullanıyor, hem de fazla enerjiyi depoluyor. Uçak gündüz depoladığı bu enerjiyi gece yol alabilmek için kullanıyor. Böylece çevreci ve temiz bir enerji ile geleceğin teknolojisi olma yolunda ilerliyor. Gelecekte tüm yolcu uçakları bu teknolojiyi kullanabilecek.

Solar Impulse 2 üzerindeki teknolojinin gelecekte tüm uçaklarda kullanılabilmesi için, bir kaç testten daha geçmesi gerekiyor. Bu uçak güneş enerjisinden tam olarak faydalanabiliyor mu anlamak için uçağın, batıdan doğuya, kuzeyden güneye ve tam tersi istikametlerde test edilmesi gerekiyor. Ayrıca farklı ülkelerde de test edilmesi gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu