Hamilelik

Gebelikte Alınan Kilolar İçin Endişelenmeyin!

Gebelikte Alınan Kilolar İçin Endişelenmeyin! Hamileliğinizin başlangıcından itibaren yaşayacağınız endişelerin başında kilo problemleri gelecektir. Kendi bedeninizle ilgili takıntılı hale gelecek olan bu düşüncelerinizin sağlığınızı olumsuz etkileyeceğini belirtmekteyiz. Sizler de gebeliğinizde kendinizi beğenmemeye veya çekici görünmediğinizi düşünme gibi endişeleri taşıyorsanız ve bu nedenle de diyet uygulamalarına göz atmak istiyorsanız, dikkatli olmanız gereken hususlar bulunmaktadır.

Gebelikte Alınan Kilolar İçin Endişelenmeyin! Bebek sağlığının yeterli beslenme ile daha iyi hale geleceğini unutmamalı ve bilinçli adımları atmalısınız. Kilo alımıyla birlikte değişecek olan beden değişikliğinin hamilelikten sonra sona ereceğini vurguluyoruz. Bu nedenle beslenme düzeninizi değiştirmemeye ve gerektiğinden az beslenmemeye özen göstermelisiniz. Gebeliğin sonuna dek yaklaşık 11 ile 13 kilo alımının normal olduğunu belirtebiliriz. Bu seviyelerin 9 kg’dan az olması halinde gelişme geriliği riski ön plana çıkabilir.

Yanlış Diyet Uygulamalarından Kaçının

Hamilelik için özel olarak planlanacak beslenme programlarını uzman doktorlarınız eşliğinde elde edebilirsiniz. Ancak bu programların diyet uygulamaları arasında yer almayacağını belirtmekteyiz. Hamilelik öncesinde veya esnasında bu tür uygulamaların yanlış olduğunu belirtebiliriz. Çok kısa sürede kilo vermeyi hedeflemenizin bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyeceğini göz ardı etmemelisiniz. Kilo verme planlamalarınızı kısa süreçte olmayacak şekilde gerçekleştirmelisiniz. Hamile kalan anne adaylarının bilhassa birinci trimester döneminde kilosunu korumasına yönelik tavsiyelerde bulunulmaktadır. İkinci ve üçüncü trimester döneminde alınacak kiloların ise aylık en fazla 1,5 kg olacak şekilde planlanmasına dikkat edilmektedir. Bebeğin gelişen organlarına göre tercih edilebilecek besin gruplarına ve tavsiyelere yer verilmektedir.

Planlamadığınız Bir Gebelikse Depresyona Dikkat!

Evinizde yeni bir canlının olmasını kabullenmeniz ve bu sorumluluğu almanız, plansız hamilelikler için çok daha büyük sorunlara neden olabilir. Bebeğin sağlığını etkileyen faktörlerden birisi de annelerin bu süreçte yaşayacakları depresyon halidir. Bu nedenle yorgunluk hissettiğinizde, isteksizlik içerisinde olduğunuzda, çok alıngan hale geldiğinizde veya içinizden sürekli ağlamak geldiğinde uzman doktorunuzun tavsiyelerine göre hareket edebilirsiniz. Anne adaylarının bu süreçte ve hamileli boyunca eşinin desteğini alması, depresyon riskini azaltacak faktörler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle hem fiziksel olarak alınan kiloların etkisiyle yaşanan depresyon halinden kurtulmak, hem de diğer faktörlerin etkisini hafifletmek için kontrollere eşinizle birlikte gidebilir ya da bebeğinizle ilgili konularda fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu