Yaşam

Eleştiriler Karşısında Nasıl Tepki Veriyoruz?

Eleştiriler Karşısında Nasıl Tepki Veriyoruz? İnsan ilişkilerimiz de sürekli birbirimize uyarılarda bulunuyoruz. Bunlar eleştiri adı altında oluyor. Peki ya bu eleştirilere bizler ne gibi tepkiler veriyoruz? İşte konuyla ilgili detaylar..

Eleştiriler Karşısında Nasıl Tepki Veriyoruz? Eleştiriler her zaman kötü niyetli olmaz. Genelde iyi niyetle olur. Ama bazı kişiler bu eleştirilere bir anda ters tepki veriyor. Eleştirilere Nasıl Tepki Veriyoruz? İşte yanıtı..

Eleştiriler Hep Mi Kötü Amaçlıdır?

Yakınlarımızdan, dostlarımızdan aldığımız eleştiriler yapıcı amaçla olur. Eleştirilerin ne yönde olduğunun kararını sağlıklı verebilmektir asıl önemli olan. Bunun içinde kendimizi hemen savunmak yerine karşı tarafı dinlememiz gerekir. Yapıcı bir eleştirinin saldırı amaçlı olmadığını anlamak için en iyi yok sakince dinlemektir. Özgüven duygusu tam olmayan kişiler hata da yapsalar bunu asla kabullenmezler. Yanlışlarını başkalarından duyduklarında bu onların hoşuna gitmez. Ne kadar uysal, iyi niyetli olsa da eleştiriler bu tarz kişiler bunu bir saldırı olarak kabul ederler. İnsan hayatında hatalar her zaman olur bunu unutmamak lazımdır. Yaşam içinde sürekli başarılı olamayız. Başarısız olduğumuz zaman da bunu kabullenmek ve sahiplenmek gerekir. Yalnız başarısızlığınızı kabul etmeniz otomatik olarak size yapılacak olan eleştirileri de sakince karşılamanız gerektiğini da aklınızdan çıkarmayın.

Eleştirilere Nasıl Tepki Veriyoruz? Bizlere yapılan eleştirilere karşı davranışlarımız ve tepkimiz kişiliğimiz için bizlere yol gösterici olur. Eğer hatalarımızı düzeltmek sadece bizim elimiz de. Bunun için de aldığımız eleştirilerek ters, olumsuz bir tepki vermeden anlamaya çalışmamız gerekir. Bu şekilde yaklaşabilirsek zaten yanlışlarımızı algılarız ve düzeltmeye çalışabiliriz. Eğer hatalarımızı düzeltirsek başka hatalar yapmamızı engelleriz. Eleştirilere karşı yumuşak davranışlar sergilemek, direk savunmaya geçmemek bizlere olumlu yönde katkı da bulunacaktır. Unutmayın eleştiri her zaman saldırgan olmaz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu