Yaşam

Dünyanın En Ünlü Doğasıyla Nefes Kesen Kanyonları

Dünyanın En Ünlü Doğasıyla Nefes Kesen Kanyonları! Bir vadi çeşidi olan kanyon; yüzyıllar boyunca nehirlerin dağları aşındırmasıyla oluşmuş, doğal güzelliklerdendir. Dünya’nın en ünlü kanyonları listesini sizler için oluşturduk.

Dünyanın en ünlü kanyonları listesinde ilk sırada herkesin hayatında bir kez adını duyduğu; büyük kanyona yer verdik.

1- Büyük Kanyon

Amerika’da Arizona’nın kuzeyinde yer alan Büyük Kanyon; Kolorado Nehri’nin erozyon hareketleri sonucu oluşmuştur. Toprak tonlarının bin bir çeşidinin birleştiği büyük kanyon görülmeye değer niteliktedir.

2- Balık Gölü Kanyonu, Nambiya

Afrika’nın en büyük kanyonu olarak bilinen Balık Gölü Kanyonu; Nambiya’nın güneyinde yer almaktadır. Kanyonun sonlarına doğru bulunan sıcak su ve zıt renklerin harika birleşimiyle geçirdiğiniz vakti keyifli kılacak bir kanyondur.

3- Fjaðrárgljúfur Kanyonu, İzlanda

İçinden Fjaðrá Nehri’nin aktığı kanyon; İzlanda’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Yeşil, mavi ve grinin karışımıyla Dünya’nın nefes kesen kanyonları arasında yer almaktadır.

4- Blyde Nehri Kanyonu, Güney Afrika

Çok geniş bir hayvan ve bitki çeşitliliğine sahip Blyde Nehri Kanyonu; oldukça yeşil görünümlü bir kanyon. Gittiğinizde harika fotoğraflar çekebileceğiniz bu kanyon görülmesi gereken yerler arasında.

5- Bryce Kanyonu, ABD

Utah’ta bulunan Bryce Kanyonu; Hoodoo adı verilen kireçtaşından oluşma kolonlarıyla meşhurdur. 1900’lü yılların başında gazete ve dergilerde yer verilen manzarasıyla sanki uzaydan bir bölümmüş hissi veren kanyon zamanla bu sebepten ötürü ünlenmiştir. Özellikle geceleri yıldızları seyretmeyi sevenler için gece manzarası olağanüstü derecede güzel bir kanyondur.

6- Antelope Kanyonu, ABD

Antelope Kanyonu; diğer kanyonlar arasında görseli en farklı ve güzel olanlardan biridir denilebilir. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği, fotoğraf çekildiği ve hayran kaldığı turuncu tonlarının harika birleşiminden oluşan kanyon Dünya’nın en ünlü nefes kesen kanyonları arasındadır.

7- Colca Kanyonu, Peru

Amerika’nın en derin kanyonu olarak bilinen Colca Kanyonu; And kondoru olarak adlandırılan akbaba türünü de bünyesinde barındırmaktadır. Bu kuşlar yetmiş yıl kadar uzun yaşadıkları için sonsuzluğu simgelemektedir. Ülkenin en çok turist çeken noktası olan Colca Kanyonu’nda bu kuşu görmek ve fotoğraflamak oldukça popüler aktiviteler arasındadır.

8- Verdon Kanyonu, Fransa

Zümrüt yeşili nehriyle meşhur Verdon Kanyonu; geziniz sırasında sizi oldukça memnun edecek duraklardan biri olmaya aday konumdadır. Güney Fransa’da Alpes de Haute Provence bölgesinde yer alan kanyon; Karadağ’da ki Tara Kanyonuyla birlikte Avrupa’nın en büyük kanyonu unvanına sahiptir. Kanyonda yürüyüş yapabilir, yırtıcı kuşları izleyebilir, fotoğraflayabilir ve kano kiralayıp nehirde gezinti yapabilirsiniz.

9- Taroko Gorge Kanyonu, Tayvan

Size ünlü bir ressamın şaheser tablosundaymışsınız hissini yaşatacak bu kanyon Dünya’nın doğasıyla ünlü kanyonları arasındadır. Nehir manzarası sizi büyülerken, treeking ve doğa yürüyüşleri içinde birçok imkân bulunmaktadır.

10- Copper Kanyonu, Meksika

Meksika’da bulunan, birkaç kanyonun bir araya gelmesiyle oluşan Copper Kanyonu manzarasıyla kendine hayran bırakırken en ilginç yanlarından biri kanyona ulaşım yolu olarak bilinmektedir. Chihuahua al Pacifico adı verilen tren yolu üzerinden seyahat ederken kanyonu ayaklarınızın altına almışsınız gibi hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

11- Samaria Gorge Kanyonu, Yunanistan

16 Km uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun kanyonlarından biri olarak bilinen Samaria Gorge Kanyonu; ulusal bir park olarak geçmektedir. Selvi ve çam gibi ağaçların çevrelediği kanyon bölgenin popüler yürüyüş alanlarından biridir.

12- Waimea Kanyonu, Kauai Adası, Hawaii

Adını Waimea Dağı’ndan alan kanyon; bu dağdan gelen nehirler sayesinde oluşmuştur. Aynı zamanda pasifik bölgesinin en büyük kanyonu olarak da bilinmektedir. Yemyeşil görüntüsü, akan nehri ve derinliğiyle insana huzur veren kanyon Dünya’nın eşsiz güzellikleri arasındadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu