Dekorasyon

Doğru Aydınlatma Nedir? Teknikleri Nelerdir?

Doğru Aydınlatma Nedir? Teknikleri Nelerdir? Doğru aydınlatma teknikleri kullanmak bir ortamdaki en etkili görsel avantajlardan biridir. Doğru yere takılması ve çok sayıda detayı dikkate almak gerekecektir.

Doğru Aydınlatma Nedir? Teknikleri Nelerdir? Doğru aydınlatma teknikleri hangi alanda olursa olsun birçok açıdan önem kazanan bir durumdur. Alandan neler bekleniyorsa bu kapsamda uygulama yapılması gerekecektir.

Rahat Yaşam Alanları Ve Aydınlatma

Rahat bir görüntü alacağınız ortam için aydınlatma teknikleri son derece önemlidir. Kendinizi tedirgin hissedeceğiniz alanda yaşamak istemezsiniz. Görüntü bakımından bir dengesizlik olmaması gerekecektir.

Gözün Görme Yeteneği Engellenmemeli

Aydınlatma yapılırken gözün görme yeteneğini engellemeden her yer eşit olacak şekilde malzeme seçilmelidir. Kullanım alanı büyüklüğü ve aydınlatma malzemesinin kaç tane olacağı gibi konulara bakılmalıdır.

Doğru Aydınlatma ile İş Verimini Artıran Teknikler

İyi bir aydınlatma tekniği için iş yerinizde doğru renkleri seçmelisiniz. Aşırı beyaz renk gözlerinizi yorabilir, sarı renk de boğucu bir his verebilir. Olabildiğince doğal aydınlatmalar ve tonlar kullanarak ilerlemeniz önerilir.

Bahçe Açık Alanda Doğru Aydınlatma | Tasarruflu Işıklandırma 

LED aydınlatma hem etkili hem de tasarruflu bir sistem olarak kullanılmaktadır. Açık alanlarda tasarruf konusu daha fazla önem kazanacağı için bahçe dekorasyonunda LED ışıkları sıkça kullanabilirsiniz.

Yukarıdan Aydınlatma Sistemi

Yukardan aydınlatma en sağlıklı aydınlatma tekniği olarak bilinmektedir. Doğrudan göze gelen ışıklandırma size sağlık açısından zarar verebilir. Alttan ve ortadan ışıklandırma daha gözleri yoran bir etki yapacaktır.

Işık Geçişleri Nasıl Olmalı?

Bir ortamı aydınlatırken ışık geçişleri sert olmamalıdır. Çok sayıda ışık kaynağı varsa ışıklandırma derecesi, elektrik gücü vs. önem kazanmaktadır. Yarısaydam kaplama kullanılabilir. Göz yorma durumu olabildiğince azaltılmalıdır.

Duvar Rengi ve Aydınlatma

Aydınlatma sistemlerinde duvar rengi açık tonlarda olduğunda daha sağlıklı sonuçlar alınmaktadır. Genel olarak dengeli bir ışıklandırma koyu duvarlarda pek de mümkün olmaz. Yansıtma daha az olduğu için istediğiniz ev dekorasyon sonuçları alınamaz.

Işıklandırma ve Güvenli Ortam Algısı

Psikolojik rahatlık bir ortamdaki aydınlatma sistemlerinde en önemli konudur. Tedirgin edici ışıklandırmaları anında değiştirebilirsiniz. Güvenlik duygusu ve görsel tatmin arasındaki bağı da dikkate alarak seçimlerinizi yapabilirsiniz. Dekorasyon ve aydınlatma konularında başka görsel araştırmalar da yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu