Sağlık

Diyabetle Savaşan Mucizevi 10 Besin Hangileridir?

Diyabetle Savaşan 10 Besin Hangileridir? Diyabetle Savaşan 10 Besin Son zamanlarda sıklıkla mücadele edilen hastalıklardan birisi olan şeker ile savaşa giren besinler özelikle hastalar tarafından merak konusu olmaktadır.

Diyabetle Savaşan 10 Besin Hangileridir? Diyabetle savaşan 10 besin, özellikle hastalar tarafından en çok merak edilen konular birisi halindedir. Doktorların önerdiği besinlerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

1) Çekirdek

Kuruyemişlerden biri olan kabak çekirdeği içinde bulunduğu Omega 3 ile fazlasıyla zengindir. Düşük karbonhidratlı bu besin kan şekerini dengeler ve aynı zamanda bir demir deposudur. Yine de porsiyon miktarını ayarlamayı unutmamakta fayda var. Her çeşit kuruyemiş, içerdikleri sağlıklı yağlar nedeniyle doğru seçim haline gelir.

2) Kuşkonmaz

Kuşkonmaz harika bir sebzedir. Sadece tip 2 diyabet dahil birçok hastalık riskini azaltır, insülin üretimini arttırdığı söylenir.

3) Keten Tohumu

Diyabetle savaşmak için en önemli üç bileşen keten tohumunda bulunur: sağlıklı yağlar, lif ve protein. Yulaf ezmesi veya unlu mamullere ekleyerek vücudunuz için harikalar yaratabilirsiniz.

4-) Tatlı Patates

Tatlı patates, son zamanlarda kullanımı gittikçe artan gıdalar arasında bulunmaktadır. Beyaz patatesler sağlık için pek faydalı değildir. Aksine, tatlı patates insülin direncini azaltır. Ayrıca şekerde ani artışları engeller.

5) Brokoli

Brokolinin ‘şeker hastaları için var olan bir sebze’ olduğunu söylemek yanlış olmaz. Diyabetle doğal yollardaniç savaşa giren bu sebze,  yalnızca kan şekerini dengelemekle kalmaz ve vücudumuzun günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.

6) Yoğurt

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan ve yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle günlük beslenmede mutlaka yer alması gereken besinlerden birisi olmaktadır.

7) Tarçın

Tarçın en büyük avantajı, şeker yerine yemeklere eklenen bir alternatif olmasıdır. İştahınızı da kesen tarçın, kan şekeri seviyenizi düşürmeye yardımcı olur.

8) Sarımsak

Araştırmalar sarımsağın kolesterolü az seviyeye indirdiği, kan basıncını azalttığı ve kalp krizi riskini yavaşlattığını gösteriyor.

9) Elma

Kolesterol ve kalp rahatsızlığı çekenlerin gözdesi olan elma, aynı zamanda kan şekerini dengeleyerek diyabetle savaşmanın da gizli silahlarından biridir.

10) Kıvırcık Lahana

Kıvırcık lahana, dünyanın en sağlıklı sebzesi olarak kabul edilir. Tip 2 diyabet riskini azaltan lahana, tip 1 diyabette şeker seviyesini de düşürür. Kıvırcık lahana, besin ve antioksidanlar açısından zengindir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu