Yaşam

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Ürünler

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Ürünler nelerdir? Buzdolabı günümüzün en kritik teknolojik ürünlerinden birisi. Besinleri bozulmadan saklamamıza yarayan bir alet. Ancak buzdolabında saklamamanız gereken ürünler de var.

Buzdolabında saklamamanız gereken ürünler olduğunu biliyor muydunuz? Aldığımız yiyeceklerin besin değerlerini yitirmemesi ve sağlıklı bir tüketim için bozulmamaları şart. Buzdolabı tam da bu noktada devreye girerek bizlere çok büyük bir kolaylık sağlamakta. Genelde bir yiyecek veya içecekten arta kalan bir kısım varsa onu buzdolabında saklarız veya satın alır almaz tazeliğini korumak amacıyla buzdolabına koyarız. Ancak bazı gıdalarda bu durum ters teperek daha hızlı çürümelerine veya başka olumsuz etkilere sebep olabiliyor.

Buzdolabında Saklamamanız Gereken Ürünler

Bazı gıdaların buzdolabında saklanmaları diğerlerinin aksine taze kalmak yerine hızlıca çürüyüp besin değerini kaybedebiliyor. Bu yüzden bir gıdayı buzdolabına koymadan önce buna uygun olup olmadığını bilmekte fayda var. İşte buzdolabına koymamanız gereken birkaç gıda:

  • Soğan: Soğan, buzdolabında saklanmaması gereken gıdaların başında geliyor. Buzdolabında biraz beklemesi halinde yumuşayıp küflenmeye başlar. Bu sebepten soğanları kuru ve çok soğuk olmayan, serin bir yerde tutmanızda fayda var. Bunun dışında soğanın kabuklarını soyup bir saklama kabına koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.
  • Muz: Çoğu insanın favori meyvelerinden bir tanesi olan muz, buzdolabında saklanması halinde besin değerini hızlıca kaybedebilmekte. Bunun sebebi ise buzdolabı koşullarının muzun olgunlaşma süresini uzatmasıdır.
  • Patates: Aynı soğan gibi kuru ve pek soğuk olmayan bir ortamda saklanmasında fayda vardır. Yine soğana benzer şekilde buzdolabına konması halinde yumuşama gözlenir. Ayrıca yapısında yoğun miktarda bulunan nişasta şekere dönüşeceği için patatesin tadı değişecektir.
  • Zeytin Yağı: Zeytinyağı buzdolabına konması halinde aynı tereyağı gibi katılaşır ve özelliğini yitirir.
  • Havuç ve Salatalık: Bu gıdalar buzdolabına girmeleri halinde dış kabukları deforme oluyor ve çabuk bozuluyor. Bu yüzden bunların dışarıda saklanması gerekiyor. Bunun dışında havuç mümkünse ışık görmeyen bir yerde saklanmalı
  • Kahve: Buzdolabına koyulan kahve kokusunu ve aromasını yitirmekte.

Bunlar buzdolabında saklamamanız gereken gıdalardan yalnızca birkaç tanesi. Siz de bundan sonra bu gıdaları buzdolabında saklamamaya özen göstermelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu