Teknoloji

Yerli Üretim Silahlar

Özellikle son dönemlerde yaşanan gelişmeler ve yeni üretimi yapılan silahlar sayesinde Türk Savunma Sanayi altın çağını yaşıyor. 3. Savunma Sanayi Zirvesi’nde tanıtılan yerli üretim silahlar otoritelerin beğenilerini toplamayı başardı.

Teknolojik gelişmelerin ışığında üretilen yerli üretim silahlar ilk günden bugüne oldukça gelişme gösterebilmeyi başardı. 3. Savunma Sanayi Zirvesi’nde tanıtılan Aselsan mühendisleri tarafından üretimi gerçekleştirilecek olan SARP yani Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi tam puan almayı başardı.

SARP (Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi)

Aselsan tarafından Konya’da kurulacak olan fabrikada üretilmesi planlanan SARP MPT-76 Milli Piyade Tüfeği zirveye katılan ziyaretçilere tanıtıldı. Üretilmesi planlanan bu sistemin taktik kara araçları ve sabit kurulu olan tesislerde tehditlere karşı kullanılabilir durumda olacak. Yapılacak bu sistem tüm hava ya da karadan gelecek olan tehditlere karşı kullanılabilecek. Silahların da kolaylıkla entegre edilebileceği sisteme kullanılacağa duruma göre birçok silah takılabiliyor.

Yerli Teknoloji Diğer Silahlar

Atak Helikopteri

Yapımına 1995 yılında başlanan Atak Helikopteri AgustaWestland, TUSAŞ ve ASELSAN firmalarının ortak çalışması sonucunda son halini alıyor. Taarruzla birlikte taktik keşiflerde de kullanılabilen helikopter manevra kabiliyeti, üzerinde kullanılan yerli yapım silahları ve aynı zamanda motor gücü ile de oldukça başarılı kabul ediliyor.

Altay Tankı

Yapılan AR-GE çalışmalarının sonucunda seri üretimine de başlanacak olan ana muharebe tankı olan Altay Tankı Türkiye’nin ilk Milli Ana Muharebe Tankı olma özelliğini de taşıyor. Yüksek hareket kabiliyeti, atışlarındaki isabet oranı ile dikkatleri çeken Altay Tankı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli silahlarından birisi olma özelliğini taşıyor.

Yerli silah üretimi konusunda dünya çapında önemli yerlere gelmiş durumdayız. Üretilen ve ilerleyen sürelerde üretilmesi planlanan yerli teknoloji ürünü silahlar sayesinde çok önemli noktalara gelebilmeyi başarıyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu