HamilelikModa

Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gereken Yiyecekler nelerdir? Hamilelik döneminde beslenme oldukça önemli. Sizler de hamileyken uzak durulacak yiyecekler neler öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gereken Yiyecekler, hamilelik döneminde beslenmesine dikkat etmek isteyen anne adaylarının merak ettiği bir konudur. Bu dönemde beslenmeye dikkat etmek anne ve bebek sağlığı için ve rahat bir hamilelik dönemi geçirmek için önemlidir. Peki, hamileyken uzak durulacak yiyecekler nelerdir? Hamilelerin bu dönemde az tüketmesi ve hiç tüketmemesi gereken yiyecekler bulunmaktadır.

Hamilelikte uzak durulması gereken besinler, çeşitlidir. Bu besinler konusunda bilinçlenmeli ve tüketimine dikkat edilmelidir. Tüketilmemesi gereken besinlerin tüketilmesi anne ve bebek sağlığını etkileyebilir ve erken doğuma da sebep olabilir.

Hamilelikte Ne Yememeli?

Tüketilmemesi gereken yiyeceklerin zararlarından bahsettik. Peki, hamilelikte ne yememeli? Öncellikle hamilelikte alkol ve sigara gibi ürünlerin asla tüketilmemesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu durum hamileliğin ilk anından doğuma kadar geçerlidir. İşlenmiş ve paketli gıdalardan her zaman uzak durulmalıdır. Hamilelik döneminde mide çok daha hassas olduğu için bu ürünler tüketildiğinde rahatsızlık verecek yiyeceklerdir ve oldukça da sağlıksızdırlar. Diğer hamilelere yasak yiyecekler ise şöyledir;

  • Konserve gıdalar da paketli gıdalar grubuna girebilir diyebiliriz. Hamilelikte konserve ürünlerinin asla tüketilmemesi önerilir. Bu ürünler sağlığı etkileyen ürünlerdir.
  • Kafein içeren ürünlerin tüketimi tamamen bırakılmalıdır. Kola, çay, kahve gibi kafein içeren ürünler özellikle ilk aylarda düşüğe sebep olabilmektir. Bu ürünlerin bebek sağlığı için çok zararlı olduğunu söyleyebiliriz.
  • Hamilelik döneminde balık tüketimi önemli olsa da kılıç, köpekbalığı gibi cıva içeren balıkların tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Kızartmalar ve aşırı yağlı yiyecekler herkes için zararlıdır. Fakat hamileler için daha zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Kızartma yağları anne ve bebeğe ciddi zararlar verebilir bu yüzden hiç tüketilmemesi tavsiye edilir.
  • Çok şekerli, şerbetli tatlılardan da uzak durulmalıdır. Eğer şeker tüketimine ihtiyaç varsa bal gibi doğal besinlerin tüketimi tercih edilmelidir.
  • Çiğ et, sosis, salam gibi ürünlerin tüketiminin azaltılması gerekir. Eğer tüketilmek isteniyorsa da tam anlamıyla iyice pişirilerek tüketilmelidir.
  • Hamilelikte sakatat asla tüketilmemesi gereken yiyecekler arasındadır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu