Sağlık

Meme Kanserine Karşı 10 Etkili Yöntem

Uzmanlar meme kanserine yakalanma problemini daha düşük hale getirecek meme kanserine karşı 10 etkili yöntemi anlatarak insanlara önemli önerilerde bulundu.

Sebze Ve Meyve Tüketimi

Gün içerisinde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi meme kanserinden korunmanızda önem taşımaktadır.

Yürüyüş Yapın

Düzenli şekilde yapılacak olan spor ve egzersiz kilo dengesini sağlanmasının yanında yüksek östrojen düzeyini de kontrol edilmektedir.

Formunuzu Koruyun

Meme kanserinden en iyi şekilde korunabilmek için fazla kilolarınızdan kurtulmanız son derece önemlidir. Menopoz döneminde fazla kilolu bayanların ideal kilolu kadınlara göre meme kanserine yakalanma riski daha yüksek olmaktadır.

Çocuk Sahibi Olma

Çocuk sahibi olmama ya da 30 yaşından sonra doğurmak riski arttırabilmektedir. 30 yaşından önce doğum yapılması ve fazla çocuk sahibi olunması durumunda risk yüzde 7 oranında azalmaktadır.

İlaç Kullanımı

Menopoz sancılarını azaltmak için kullanılan östrojen ve progesteron hormonlarını içeren ilaçlar uzun zamanda, özelikle beşinci yılın sonrasında meme kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır.

Alkol Ve Sigara

Alkol kullanımı kan içerisinde folik asit düzeyini düşürerek ve östrojen düzeyini yükselterek riski arttırmaktadır.

Vitamin Takviyesi

Diyette yer alan vitaminler dışında ek vitamin ve antioksidan almamanız önerilmektedir. Ancak D vitamini düzeyinin düşük olduğu insanlarda D vitamini takviye durumları kemik sağlığını olumlu etkilemesinin yanında kanser riskini de azaltmaktadır.

Doğrum Kontrol Hapı

Özellikle sekiz yıl ve daha fazla süre doğum kontrol haplarının kullanımı riski artırdığına dair veriler yer almaktadır.

Stres Faktörü

Stresin kanser gelişimi konusunda etkisi net açıklanmamasının yanında bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek riski artırabileceği dikkat çekilmektedir.

Genetik Yatkınlık

Hastalık öykünüzün bilinmesi riskleri ortaya çıkarmaktadır. Özellikle meme kanseri dışında yumurtalık, bağırsak ya da rahim kanseri de tetiklemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu