Sağlık

Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavisi

İnsanların hayatlarını etkileyen ve pek çok hastalığa da neden olan kalp çarpıntısı ile ilgili tüm bilgileri size sunarız.

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Çarpıntı sorunu yaşayanlar için kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi konusunda doğru bilgiye ulaşmak son derece önemlidir. Öncelikli olarak kalp çarpıntısı nedir sorusunu merak ederler. Normal sağlıklı bir insanın kalp atış hızı hissedilemez. Kişinin kalp atış hızını hissetmesi ise çarpıntı olarak adlandırılır. Kalbin normalden hızlı ya da rahatsız edici bir şekilde çalışması kalp çarpıntısıdır.

Kişilerin kalp hızının olması gereken bir standardı bulunur. Kalp hızının üst sınırı 100’dür. Kalp üst sınırının üzerinde bulunan hızlar ise çarpıntıdır. Kalp hızı genellikle 140’a ulaşır. Bu durum da kişilerin pek çok hastalık ile karşı karşıya kalmasına neden olur.

Kalp Çarpıntısının Nedenleri?

Kalp çarpıntısının pek çok nedeni olabilir. Bunlar kimi zaman kalbin yapısından kaynaklı olabilirken; kimi zaman da çevresel faktörler nedeni ile olur.

  • Kişilerdeki kaygı ve anksiyete bozuklukları kalp çarpıntısının nedenleri arasında yerini alır. Kişinin psikolojisinin aşırı kaygı ve stres yaşaması kalbin normalden daha fazla bir atış hızına sahip olmasına neden olur.
  • Kişiler kimi zaman kendisini zorlayan fiziksel aktiviteler gerçekleştirir. Bunlar da kalp çarpıntısı olarak ortaya çıkar. Tırmanma ya da koşma gibi kalbi zorlayan etkinlikler nedeni ile kalp çarpıntı olarak bu duruma bir yanıt verir.
  • Kansızlık ile kalp hızı arasında da ilişki vardır. Kansızlık arttıkça kalp hızı da artar.

Kalp Çarpıntısının Tedavisi

Kalp çarpıntısına neden olan durumun tedavi edilmesi çarpıntıyı da önler. Bu nedenle de kalp çarpıntısının tedavisi için öncelikle çarpıntının kaynağını bulmak gerekir. Kansızlık ya da psikolojik kaygı tedavi edilerek kalp çarpıntısı da önlenir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu