Eğitim & Kurs

Jüri Karşısında Heyecanlanmamak için Neler Yapılmalı?

Yeteneklisiniz bir şeyler sergileyeceksiniz, başarılı olarak yetenek sınavını geçmek istiyorsunuz veya topluluk önündesiniz bir konuşma bir sunum yapacaksınız ancak bir sorununuz var jüri karşısında veya bir topluluk karşısında heyecanlanıyorsunuz. Sergilemek istediğiniz yeteneğinizi sergileyemiyorsunuz veya topluluğa bir şeyler aktarmak için seminer, sunum yapacaksınız ancak aşırı heyecan fobiniz  var ve siz bunun ile mücadele edemiyorsunuz, yapmak istediğinizi yaparken nefes alıp vermeleriniz artıyor, kalp çarpıntınız hızlanıyor ve sonuç olarak maalesef başarısız oluyorsunuz.

Atılacak İlk Adımımız Ne Olmalı?

Neler yapmalıyız ve nereden başlamalıyız ki aşırı heyecanı yenebilmek mümkün olsun. Bizde adeta ciddi bir boyuta varan bu durum git gide bir heyecan hastalığına doğru gitmektedir.  Kendimizi en iyi biz tanıyacağımızdan dolayı eksiklerimizi fark edip o doğrultuda hareket etmemiz gerek.

Jüri karşısında heyecanlanmamak için gerekli olan önlemleri şöyle sıralayabiliriz;

  1. Kendimize güvenmeliyiz. Başarısızlık yaşadık diye bu yapamayacağımız, başaramayacağımız anlamına gelmez. İnsanın yaşamış olduğu başarısızlık kişiye daha çok azim ve gayret vermeli, başarmasına giden yolda o başarısızlıklarını bir adım bilip kararlılığının artmasını sağlamalıdır.
  2. Nefesimizi kontrol edebilmeliyiz. Heyecanlandığımız zaman kalp atışlarımız ve nefes alış verişlerimiz değişir bunları kontrol edebilmeyi öğrenebilmeliyiz. Nefes kontrolünü diyafram tekniğini geliştirerek egzersizler ile güçlü ve kontrollü bir soluk alıp verme yapısını elde etmeliyiz. Nefesimizi kontrol edebilme yeteneğimizi geliştirebilirsek hem sergileyeceğimiz yetenekte hem de topluluk önünde yapılacak olan konuşmalarda güçlü bir performans elde etmiş oluruz.
  3. Ayna karşısında diksiyon dersleri çalışarak, sanki jüri önündeymiş gibi kendi kendinize çok diyaloglar kurun heyecanınızın azalmasında oldukça faydası olacaktır.

Jüri karşısında Yapılacak Mülakat Öncesi Hazırlık Yapmak

Jüri önünden heyecanınızı azaltmak için mülakatta çıkabilecek soruları önceden araştırıp o soruların cevapları ve benzeri hususunda hazırlıklı olunursa jüri önünde zorlanılmaz ve gelebilecek sorulara karşı hazırlıklı olmak, daha fazla heyecanlanmanızın önüne geçmiş olur. Topluluk önünde yapılması muhtemel sunum veya seminer için oldukça hazırlıklı olup anlatacaklarımız üzerinden çok tekrar yapmalıyız. Küçük gruplar karşısında ve  sergileyeceğimiz yeteneğimizin farklı bir çok denemelerini yaparak jüri karşısında heyecanlanmamak noktasında ciddi bir mesafeyi kat etmiş olalım

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu