Sağlık

Her 10 Kadından 8’i Ped Alerjisi Yaşıyor

Uzmanların araştırmaları her 10 kadından 8’i ped alerjisi yaşıyor sonucunu ortaya çıkarıyor. Kadınlara Özgü Alerjik İritasyon genellikle rastlanılan bir durumdur. Ancak diğer problemlerle karıştırılır ev görmezden gelinir. Halk dilinde ped alerjisi olan bu rahatsızlığın adını henüz duymamış kadınlar bile zaman zaman bu alerjik reaksiyonlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Ağrı, akıntı ve kaşıntı gibi semptomlar nedeni ile jinekologlara başvuran kadınların KAİ belirtisi taşıdığı ortaya çıkıyor. Bu semptomlar daha çok regl dönemlerinde kendini gösteriyor. Vajinal ve vulvar doku kadınların ciltleri itibari ile en hassas oldukları bölgesidir. En geçirgen kısım yine bu bölgedir. Bu nedenle tahriş edici kimyasal maddelere karşı savunmasız kalabiliyor.

Her 10 Kadından 8’i Ped Alerjisi YaşıyorPed Alerjisi Tedavisi

Hijyenik ped, günlük ped ve tamponların içeriğinden bilinmeyen kimyasal maddeler olabiliyor. Pamukla karıştırılan bu sentetik materyaller gözle görülür bir imkan vermiyor. Dolayısıyla ped alerjisi tedavisine gerek duyuluyor. Bu ürünlerin üretiminde ucuz yollu bir imalata başvurulması halinde beyazlatılmış klor kullanılabiliyor.

Klorla beyazlatma yalnızca alerjik durumlara sebebiyet vermediği gibi kanser yapıcı etkenler de içerebiliyor. Döllenme fonksiyonları bozuluyor ve vajende iltihaplanma ve bağışıklık sisteminde düşüşler görülebiliyor. Pedlerde kullanılan çok sayıda sentetik materyaller alerjik rekaksiyon geçirmenin en önemli nedeni olmaktadır.

Ped Alerjisi Nasıl Geçer

Özellikle kadınların regl dönemlerinde vajinal bölgede kızarıklık ve kaşıntının fazla olması pedlerde kullanılan kimyasal maddelerden kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Bilhassa ucuz pedlerde bu kimyasal maddelere sıklıkla ve çok miktarda rastlanılıyor. Ped alerjisi yaşayan kadınlar ise ped alerjisi nasıl geçer hakkında bilgi edinmek istiyor.

Ped alerjisi olmamak için yapılması gereken ilk iş ped tercihlerinin ucuz ve bilinmeyen markalardan seçilmemesi gerektiğidir. Mümkünse pedlerin eczanelerden tercih edilmesi ped alerjisi olma riskini bri nebze de olsa azaltacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu