Hamilelik

Hamilelik İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Hamilelik süreci ile ilgili olarak özellikle halk arasında gebelikte doğru bilinen yanlışlar anne adayları veya bebekleri için bu dönemde risk oluşturabilir.

Hem annenin sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için hamilelik ile ilgili doğru bilinen 10 yanlış üzerinden bilgilerinizi tazeleyerek bu konuda daha dikkatli hareket edebilirsiniz.

  1. Hamileliğin dokuz ay boyunca sürer düşüncesi hemen hemen herkesin kafasında yer almaktadır. Özellikle hesaplama yapılırken son adet tarihinden itibaren yedi gün eklenerek ve ilerleyen dönemlerde aydan üç gün çıkartılarak hesaplama yapılır.
  2. Annelerin iki canlı olduğu nedeniyle iki kişilik yemek yemesi gerektiği düşüncesi de yanlıştır.
  3. Gebelikte cinsel ilişkinin bebeğe zarar verebileceği düşüncesi yanlıştır. Erken doğum ya da düşük riski olması durumunda cinsel ilişki kısıtlanabilir.
  4. Bebeğin anne karnında iken çok saçının olması mide bulantıların artmasına neden olur gibi bir düşünce bulunmaktadır.
  5. Hamilelik sırasında uçağı binmenin düşmeye neden olabileceği düşünülüyor. Özellikle uzmanlar tarafından yapılacak olan öneriler veya kısıtlamalar olmaması durumunda herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Bu nedenle hamilelik ile ilgili doğru yanlışlar kişilerin yanlış şekilde yönelmesine neden olabilir.
  6. Erken doğan bebeklerin sağlıksız olduğu veya yaşayamayacağı yanılgısı oldukça yaygındır. Gelişen tıp alanı sayesinde günümüzde artık erken doğan bebeklerde sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler.
  7. Hamilelerin özellikle akciğer filmi çektirmemesi ve Xray cihazına geçmemesi gerektiği söylenir. Bu durum hamileler ve bebekler için sanıldığı gibi büyük risk taşımamaktadır.
  8. Hamilelerin özellikle aşermiş oldukları gıdalar tüketmemesi durumunda bebeklerinde bir uzvun eksik olacağı düşüncesi olsa da yanlıştır
  9. Hamilelerin spor yapamayacağı düşüncesi de yanlıştır.
  10. Hamilelikte makyaj veya saç boyatmanın zararlı olduğu düşünülse de bu bilgi yanlıştır. Özellikle sağlıklı bir hamilelik için doktor önerilerine uygun şekilde hareket edilmesi yeterli olacaktır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu