Diyet

Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Uygulanır?

Dukan diyeti nedir? Dukan diyeti sağlıklı mıdır? Doktorlar dukan diyeti hakkında neler söylüyor? Dukan diyetini herkes uygulayabilir mi?

Dukan diyeti nedir, herkesin son yıllarda kilo vermek için önemle türlü arayışlar içine girmişlerdir. Dukan diyeti de bunlardan biridir. Peki dukan diyeti nedir? 4 aşamalı oldukça yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı yemeklerine göre aşamalı olarak ilerleyen kalıcı diyet programıdır Bu diyet ile vücudun proteini yakmak için harcadığı kalori yükselir ve kilo verme işlemi daha hızlı gerçekleşir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet programlarında dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır. Diyet programına kesinlikle uyularak yapıldığı belirtilmektedir. Dukan diyeti nasıl yapılır; diyet programında protein ağırlıklı et (kırmızı ve beyaz), deniz ürünleri, sebze, süt ve süt ürünleri, peynir çeşitleri ağırlıklı olarak tüketilmektedir. Dukan diyeti aşamaları;

  • 1-7 gün (saldırı aşaması denilir); sınırsız yağsız protein ve günde 1,5 (bir buçuk) yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilir
  • 1-12 ay (seyir aşaması); sadece saf protein tüketilir. Bu aşamada sebze yemeye başlayabilirsiniz. Protein kaynağı ve nişasta içermeyen sebzeler tüketilmelidir.
  • İlk iki aşamada kaybedilen kiloların alınmaması ve kilonun sabitlenmesi evresidir. Bu evre süresizdir dengeleme süresi olarak adlandırılır.
  • Kalıcı aşama; bu evrede artık yürüyüşler yapılmaya başlanılmalı, her gün 3 kaşık yulaf ezmesi tüketilmelidir. Bu evre artık kişi için yaşam boyu beslenmesinin olduğu evredir.

Dukan Diyeti Sağlıklı ve Güvenli midir?

Dukan diyetinin sağlıklı olup olmadığı konusunda herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır. Ancak dukan diyeti ile ilgili yapılan farklı araştırmalarda;

  • Yüksek protein tüketimi böbrekler ve kemik sağlığı için kaygı verici olduğu ancak yüksek proteinin alınması sağlıklı böbrekleri olan bireyler için bir zararı olmadığı ortaya konulmuştur.
  • Meyve ve sebzelerdeki yüksek protein tüketildiğinde kemik sağlığı için bir problem oluşturmamıştır.
  • Yüksek proteinli diyetler içeren dukan diyeti kemik sağlığı için olumlu etkiler oluşturuldu ifade edilmiştir.

Sağlıkçılar dukan diyeti sağlıklı ve güvenilir olup olmaması konusunda; böbrek problemi yaşayanların, gut, karaciğer ya da başka herhangi bir ciddi rahatsızlığı olanların kesinlikle doktora başvurmadan dukan diyeti uygulamasına başlanılmaması gerektiğini önemle belirtmektedirler. Kilo verilmesinin yanı sıra dukan diyetinin sağlığa zararları; kalp riskini artırıcı, böbreklere zarar verici ve diyabete eğilim veren bir beslenme türü olduğu da belirtilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu