Teknoloji

Ailenizin Robotu Jibo

Ailenizin Robotu Jibo

Robot denilince aklımıza, bilim kurgu filmlerindeki insanlara benzeyenrobotlar geliyor. Robotlar otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getiren, insan veya yazılım kontrolünde olan elektro mekanik cihazlardır. Robotların çok azı insana benzer, bir çoğunun insan ile hiçbir alakası yoktur.

Robotların Çalışma Alanları

Robotlar gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almaya başlıyor. Özellikle askeri ve ticari alanlarda robotlardan çokça faydalanılmaktadır. Belki de robotlara en yüksek yatırımların olduğu alan askeri alanlardır.

Ticari alanlarda ise robotlar oldukça yaygındır. Otomotiv sanayi, üretim, paketleme ve hatta dağıtım süreçleri, gibi birçok alan vardır robotların yer aldığı. Amazon şirketinin paketleme ve kargolama bölümünde 2 000 den fazla robot çalışmaktadır. Yakın bir gelecekte, teslimat işlemlerinde bile robotların kullanımını sağlamak için şimdiden çalışmalara başlamışlardır.

Ev Robotları

Robotların, kişisel kullanıcılara ve evlere girmesi farklı şekillerde gerçekleşiyor. Özellikle mutfakta çalışanrobotlar yıllardır, insanların işlerine kolaylık sağlıyor. Ayrıca teknoloji dünyası akıllı ev projeleri üzerinde çalışıyor. Artık ev içerisindeki bir çok cihaz, akıllı telefon veya diğer akıllı cihazlar ile kontrol edilebiliyor.

Ev içerisindeki diğer cihazların kontrolü ve kişisel işlerin takibini yapmak için artık daha akıllı ve sizi daha iyi anlayan bir yardımcının olmasına ne derdiniz? Tüm bu işleri, insanlarla iletişime geçme hissi ile yapabilen bir robot var artık. Onun adı Jibo. Jibo ilk aile robotudur. Ona aile robotu denmesinin sebepleri sosyal olması ve iletişim becerileri olan, aynı zamanda öğrenebilen bir teknolojiye sahip olmasından kaynaklanıyor.

Jibo, işletim sistemi, kamerası ve sensörleri ile dış dünyayla iletişime geçebilir ve etrafındaki olayların farkında olabilir. iOS cihazlardaki, Siri uygulamasının maddeye bürünmüş hali de diyebiliriz. Ekstradan ses ve görüntü işleme teknolojilerini kullanarak, yüz ve ses tanıyabiliyor, insanlarla iletişime geçebiliyor, onlara sorular sorup, cevaplar verebiliyor. Ayrıca Siri, Jibo kadar zeki sayılmaz. Çünkü Jibo öğrenebiliyor.

Jibo, hedeflenenden daha kısa sürede ve daha fazla yatırım almayı başarmış, geleceğin en iyi ev robotlarından biri olmaya aday bir teknoloji. Henüz geliştirici versiyonları satışta olan Jibo’nun fiyatı 599 dolar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu