Sağlık

Verem Hastalığının 8 Önemli Belirtisi

Tüberküloz yani namı diğer verem ülkemizde en çok can alan hastalıklardan biri olarak biliniyor. Ayrıca fark ettirmeden insan vücuduna yayılabilmesinin yanında solunum yoluyla bulaşabilen bir rahatsızlık olması nedeniyle dikkat edilmesi ve iyi bir şekilde gözlenmesi gerekiyor. Ülkemizde ince hastalık olarak da bilinen verem 1-7 Ocak tarihleri arasında Veremle Savaş Haftası kapsamında daha fazla kişiye anlatılıyor.

Verem Solunum Yoluyla Bulaşıyor!

Göğüs Hastalıkları uzmanı olan Dr. Füsun Soysal tarafından yapılan açıklamaya göre verem yani tüberküloz hastalığı sadece solunum yolu ile bulaşıyor. Kişilerin kullandığı havlu, çatal, kaşık gibi eşyalarla bulaşmayan bu rahatsızlık öpüşme sırasında ya da hapşırma gibi durumlarda karşı tarafa bulaşabiliyor. Hemen hemen herkesin verem hastalığı ile karşılaştığı ancak herkesin hasta olmadığını söyleyen Soysal, enfeksiyonun sadece vücutta kaldığını söylüyor.

Beslenme Bozukluğu Vereme Kapı Açıyor!

Verem hastalığı kolaylıkla bulaşabilen bir rahatsızlık olmasının yanında beslenme bozuklukları olması halinde kişilerde daha kolay bir şekilde ilerleyebiliyor. Kişilerde vücut direncinin düşmesi halinde veremin daha hızlı ilerleyerek vücudu ele geçirdiğini de söyleyen Soysal, vücut direncinin yüksek olması halinde verem rahatsızlığını etkilerinin görülmeyeceğini söyledi.

Streste veremin kısa sürede vücuda girmesinden sonra hastalığın ilerlemesine neden olabilen durumlardandır. Bağışıklık sistemini güçsüzleştiren stres ve beslenme bozukluğuna dikkat edilmesi gerekir. Yaşlılar ve çocuklar bağışıklık sisteminin güçsüz olmasından dolayı daha kısa sürede bu hastalığa yakalanabilmektedir.

Veremin Belirtilerine Dikkat!

Kişilerde veremin belirtileri arasında 8 tanesine çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu belirtiler başka hastalıklarla karıştırılabiliyor.

  1. Uzun süre kuru kuru öksürmek
  2. Öksürürken ağızdan kan gelmesi
  3. İleri derecede nefes darlığı yaşamak
  4. İştah kaybı ve uzun süren iştahsızlık
  5. Sadece akşam saatlerinde ateş yükselmesi
  6. Göğüs ağrısı
  7. Kilo kaybı
  8. Halsizlik

Verem rahatsızlığına dair bu belirtiler görülmeye başladığında kişilerin bir doktora başvurması gerekiyor. Hekim gözetiminde tedavisi uygulanan verem en az 6 ay içerisinde tedavi edilebilmektedir. Doğru beslenme, istirahat etmek ve temiz hava tedaviye yardımcı olacaktır. Bu dönemde sigara ve alkol tüketimine ara verilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu