Hamilelik

Vejetaryen Gebelerde Beslenme

 

Hamilelik sürecinde vejetaryen anne adaylarının diğer anne adaylarına göre çok daha iyi bir şekilde beslenmesi gerekir.

Hamilelikte Beslenme

Anne adayları için hamilelik dönemi beslenme programı oldukça önemlidir. Anne adayı ne kadar sağlıklı beslenir ve ihtiyacı olan minerallere sahip olursa; bebek de o ölçüde sağlıklı olur. Bebeğin sağlıklı bir gelişim içerisinde olması için de anne adayları büyük bir özveri içerisine girer.

Beslenme konusunda vejetaryen anne adayları oldukça büyük bir sorun ile karşı karşıya gelir. Çünkü anne adayları yeteri kadar protein ve yağ asidi alamadığını düşünür. Ancak vejetaryen anne adaylarının bu noktada stres yapmasına hiç gerek yoktur. Çünkü onlar için özel olarak hazırlanan beslenme programı ile de ihtiyacı olan tüm protein ve kalsiyuma sahip olur. Bunun için vejetaryen gebelerde beslenme noktasında yardım almak gerekir. Protein içerikli et dışındaki besinler tüketilerek, gebelerin de ihtiyacı olan mineraller ve vitaminler karşılanmış olur.

Vejetaryen Beslenme Planı

Vejetaryen beslenme, et ve süt ürünlerinden uzak durmak anlamına gelir. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli ayrıntı ise vejetaryen beslenmenin bir tercih olduğudur. Bu tercih ile de kadınlar hayvansal gıdalardan uzak durmak ister. Ancak hamilelik döneminde de bunun bebek gelişimi açısından sorun olabileceğini düşüncesi içine girer. Ancak bu kesinlikle doğru değildir. Çünkü protein sadece hayvansal gıdalarda bulunmaz.

Gebelik döneminde anne adayı protein ve kalsiyum ihtiyacını diğer besinlerden karşılamaya çalışır. Bunun için de ceviz, fındık ya da badem gibi kuruyemişler tercih edilir. Ayrıca yeşil mercimek de tam anlamı ile bir protein deposudur. Vejetaryen beslenme planı ile anne adayları kendilerinin ve bebeklerinin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesini de destekler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu