Teknoloji

Sürücüsüz Araçlar

Sürücüsüz Araçlar

Otonom araçlar, günlük hayatta kullandığımız adı ile sürücüsüz araçlar, hiç şüphesiz geleceğin teknolojiler arasında yer almaya aday. Bu araçlar günlük hayatımızda bize çok fazla kolaylıklar sağlayacak gibi görünüyor.

Sürücüsüz Araçlar Fikri

Sürücüsüz araçlar için ortaya atılan fikir, ilk olarak 1980 yılında, üzerine kameralar yerleştirilerek kendi kendine gitmesi sağlanabilen bir araç ile ilk defa test edilme şansı bulmuştur. Daha sonraki yıllardan, günümüze kadar olan zamanlarda çeşitli testlerle arabaların sürücüsüz olarak gidebilmeleri başarılmıştır.

Sürücüsüz Araçlar Ne Kolaylıklar Sağlayacak

Sürücüsüz araçlar üretme fikrinin altında yatan, insanlık için çok faydalı sebepler vardır. Sürücüsüz, her şeyi otomatikleştirilmiş bir araç ve bu aracın içinde olduğu otonom trafik yani tüm eko sistemi ile otomatikleşmiş bir taşımacılık ve nakliye sistemi insanların hayatını inanılmaz bir şekilde kolaylaştıracaktır. Örneğin, sürücü olmadan araçlar nakliye yapabilir. Böylece insan gücünden tasarruf sağlanabilir. Sürücüsüz araçlar, trafikteki diğer araçlar ile koordineli bir şekilde çalıştığından trafik sorunu, park sorunu, sürücü sorunu gibi sorunların azaltılmasını sağlayabilir.

CES 2015 Fuarı ve Sürücüsüz Araçlar

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri CES 2015 fuarı Las Vegas’ta yapıldı. Fuara, Mercedes F015 modeli damgasını vuran ürünlerden birisi. Mercedes F015 otonom bir araç ve muhteşem bir tasarıma sahip. Mercedes her ne kadar bu aracı, otonom özelliğinden dolayı fuarda tanıyor olsa da, araç o kadar üstün bir tasarıma sahip ki, belki de fuarda bu kadar ilgi görmesinin sebebi bundan dolayıdır.

Mercedes F015 hem iç, hem de dış tasarım olarak çok güzel ve fütüristik bir görünüme sahip. Aracın içinin günümüz araçları ile hiç alakası yoktur. Ön ve arka koltuklar yüz yüze bakmaktadır. Araç 2030 yılının lüks aracı olarak tasarlanmış ve henüz bir konsept arabadır.

Mercedesin bu alandaki en büyük rakibi ise yine bir Alman otomobil devi olan Audi. Audi’nin otonom araçlar kategorisindeki modeli ise, silikon vadisinde geliştirilen ve fuar alanına sürücüsüz olarak gelen Audi A7 modeli. Üzerinde 20 sensör bulunan ve azami hızı saatte 240 km olan sürücüsüz Audi A7 Las Vegas sokaklarında 1450 km yol yapmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu