Hamilelik

Lohusalık Depresyonu Nedir?

 

Doğumdan sonra pek çok kadında gözlemlenen lohusalık depresyonu anneler için oldukça zor bir süreçtir.

Lohusalık Depresyonu Kimlerde Görülür?

Doğum sonrasında oluşan mutsuzluk ve memnuniyetsizlik durumlarına kadınlarda lohusalık depresyonu adı verilir. Doğum sonrasındaki bu belirtiler pek çok kadında ortaya çıkar. Üstelik gerekli önlemlerin alınmaması durumunda çok ciddi sonuçlar da ortaya çıkar.

Lohusalarda görülen bu depresyon her kadında oluşmaz. Bu nedenle de kimlerde daha fazla yaygın bir şekilde görüldüğü merak edilir. Aslında lohusalık depresyonunu belirli bir nedeni yoktur. Bu nedenle de yeni doğum yapmış her kadında bu belirtiler oluşabilir. Esas nedeni ise aşırı stres durumudur. Aşırı stres nedeni ile kadınlar doğumdan sonra sürekli bebeği ile ilgilenmekten yorulur. Bu da depresyonun oluşmasına zemin hazırlar.

Zor ve sancılı bir doğum geçirmek de bu belirtilerin oluşması noktasında son derece önemli bir ayrıntı sunar. Lohusalık depresyonu belirtileri arasında zorlu doğumlar ön plana çıkar. Zorluk içeren doğum sonrasında kadınların gerekli ilgiyi görmemesi nedeni ile de depresyon belirtilerinde bir artış durumu meydana gelir. Çevresindekiler tarafından yeterince ilgi görmeyen kadınlar da depresyonun yaygın görüldüğü grup arasında yerini alır.

Lohusalık Depresyonu Tedavisi

Lohusalık depresyonu vitamin eksikliği gibi sorunlar nedeni ile de oluşabilir. Gebelik sonrasında mineral ve vitamin bakımından zayıflamış vücut depresyon belirtileri gösterir. Ayrıca bazı kadınlarda bu durumların hiçbiri yaşanmamışken bile depresyon belirtileri ortaya çıkar.

Kadınlarda ortaya çıkan bu lohusalık depresyonunda profesyonel destek almak oldukça önemlidir. Ayrıca yeni anneye çevresindekilerin yardımı da lohusalık depresyonu tedavisi açısından önemli bir rol oynar. Çocuk bakımı konusunda eşler kadınlara daha fazla yardımcı olmalıdır. Ayrıca kadınlara psikolojik destek olarak da içinde bulunduğu bu depresyon durumundan kurtulması sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu