Eğitim & Kurs

Kameramanlık ve Çekim Teknikleri

Kısa film, film ve dizi çekimleri hakkında bilgi almak adına, kameramanlık ve çekim teknikleri sunuluyor. Aşağıdan detayları öğrenebilirsiniz.

Nasıl Kameraman Olunur?

Kameramanlık ve çekim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Sizin için özel olarak sunulmuş olan bilgiler sayesinde, nasıl kameraman olabileceğiniz hakkında fikir sahibi olacaksınız. Sunulan bilgiler, tamamen kişinin kendini geliştirmesi içindir. Çalışmalarınızı sürdürmeniz, denemeler çekmeniz ile yeteneğinizi kanıtlayabilirsiniz. Böyle bir durumda kameraman olarak görev almanız çok daha kolay olacaktır. Deneme çekimlerinde büyük ölçüde kalitenizi ispatlamak üzerinden hareket etmelisiniz. Çekim tekniklerini kullanmanız avantajlı olacaktır.

Kamera Çekim Teknikleri

Teknikleri kullanarak ilerlemeniz halinde, profesyonel kamera çekimleri yapmanız mümkün olur. Bunun için ilk olarak sunulmuş olan kamera çekim teknikleri üzerinden hareket edebilirsiniz. Verilen bilgilerin kullanılması halinde ise zamanla profesyonel anlamda çekimler yapabileceğinizi göreceksiniz. Teknikler aşağıda verilmiştir.

Arc Shot;

Çekim tekniği, merkezdeki öznenin takibine dayanır. Yarı daire ya da tam dair olarak kameranın özne etrafında dolaştırmak esastır.

Aerial Shot;

Bu çekim havadan çekim anlamına geliyor. Manzaranın etkisini izleyiciye en iyi şekilde vermek istediğiniz zamanlarda bu tekniği kullanmanız yeterli olacaktır.

Dolly Zoom;

Vertigo Efekti olarak isimlendirilmesi de söz konusudur. Objenin görüntünün ortasında tutulduğu teknikte kamera ile geri ileri şekilde objenin boyutu değişmeden arka planın uzaklaştırılması – yakınlaştırılması şeklindedir.

Low Angle Shot;

Alçak açılı çekim olarak tanımlanabilir. Karakterin göz hizasının altında olacak biçimde açı yakalanarak, karaktere daha baskın bir durum verilir.

High Angle Shot;

Low Angle Shot tam tersidir. Tepeden çekilen açı ile karakterin o an çaresizliğini ifade etmeden kullanılır.

Yukarıda verilen kamera teknikleri ile çekim yapmayı deneyebilirsiniz. Profesyonel olmak adına hızla ilerleyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu