Hamilelik

Gebelikte Demir Takviyesi

Gebelikte kansızlık en sık karşılaşılan gebelik sorunlarından biridir. En sık karşılaşılan kansızlık(anemi) demir eksikliğidir. Bundan dolayı gebelik döneminde kaybedilen kandan dolayı demir eksikliği birçok anne adayında ciddi kaygılar oluşturur.

Gebe kadınlarda, normal bir insandan daha fazla demir ihtiyacı hissedilmektedir. ( ekstra 1 gr) Demir eksikliği anne adaylarında uyku problemi, çok çabuk yorulma, kronik yorgunluk, dalgınlık ve konsantrasyonda eksiklik olarak ortaya çıkmaktadır.

Demir İçeriği Yüksek Gıdalar Tüketilmelidir

Hamilelik döneminde kansızlık problemi yaşanması hem bebe hem de anne sağlığı üzerinde etkilidir. Anne adaylarında kansızlık olması, hem rahmin toparlanmasını zorlaştırıyor hem de doğum sonrası kanamalarda artışa sebep oluyor. Bebeklerde ise gelişme problemi, bebek ölümleri ve erken doğum gibi birçok problemi beraberinde getiriyor. Anne adayları bundan dolayı 16. Haftadan sonra mutlaka demir takviyesine başlamalıdır.   

Gebelikte Demir Takviyesi               

Demir açısından zengin gıdalarla beslenmek isteyen anne adayları ise mutlaka, yumurta, ceviz, fındık, badem, kuru üzüm, pekmez, keçiboynuzu, kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmelidir.

Gebelikte demir açısından zengin besinler ne kadar tüketilirse tüketilsin, günlük demir ihtiyacı 30 mg’ı bulacağından dolayı yiyeceklerden bu miktarı karşılamak mümkün değildir. Besinlerden yeteri kadar elde edilemeyecek olan bu doz mutlaka takviye olarak alınmalıdır.

Takviye Demir Alınmasının Önemi

Gebelikte oluşan demir ihtiyacının günlük beslenmeyle elde edilmesi güçtür. Özellikle 20. Haftadan sonra bu ihtiyaç daha fazla artacaktır. Anne adayının başlangıçta demir düzeyi normal olsa dahi 20. Haftadan sonra artan demir ihtiyacından dolayı, demir takviyesi almaması durumunda kan değerleri düşecektir. Bundan dolayı mutlaka 20. Haftadan sonra demir takviye ilaçları alınmalıdır. Demir takviyesi ilaçlarına doğumdan sonra da bir süre devam edilmesi, demir deponuzun normale dönmesine neden olacaktır.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu