Hamilelik

Gebelik Kaçıncı Gün Kanda Belli Olur?

Çocuk sahibi olmak isteyen birçok kişi, denemelere başlamasının ardından gebeliğin ne zaman ortaya çıkacağını merak etmektedir. İdrarda yapılan ve eczaneden temin edilen gebelik testlerinin sonuç vermesi için şüpheli ilişkinin üzerinden en az 1 ay geçmesi gerekiyor. Kanda yapılan gebelik testinde ise daha erken sonuç almak mümkün oluyor. Peki gebelik kaçıncı gün kanda belli olur? İşte cevabı!

Kanda Gebelik Testi

Şüpheli ilişkiden yaklaşık 10 gün sonra kan testiyle gebeliğin anlaşılması mümkün olmaktadır. Bu durum düzenli adet gören ve yumurtalaması farklılık gösteren kadınlarda farklı süreçlere neden olabilir. Anne adayları genelde adet gecikmesinden şüphe ederek hamilelik testi yaptırmaya karar verirler.

Kanda yapılan gebelik testi sonucu hamileliğin en erken işaretidir. Ancak hamileliğin kesin olarak teşhislendirilmesi için bebeğin kesesinin görülmesi, kalp atışlarının alınması gerekmektedir. Yani gebeliğin kanıtı bu süreçtir. İdrar testi ise daha geç sonuç vermekle birlikte, testlerdeki kırmızı çizginin ikisinin de belli olması hamile olunduğunun en önemli ispatı olarak bilinmektedir. Bebeğin kalp atışları olmadan hamilelik konusunda net bir açıklama yapılmaması gerekir.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Kanda yapılan gebelik testinde gebelikte yükselen hormon olan BetaHCG hormonuna bakılır. Bu hormon sayesinde gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği anlaşılır. Hasta gebeyse bu hormon 5 ve üzerinde bir değerde çıkar. Ama gebe değilse 0 ve 5 arasındadır.

Birçok hekim turin kan testlerinde ve adet gecikmelerinde bu değere bakarak hastanın adet olup olmadığına emin olur. Bu durumda kanda yapılan hamilelik testi erken dönemde bile kişinin hamile olduğunun anlaşılmasını sağlar. Genelde hamilelik oluştuğunda midede hassasiyet, kokulara duyarlılık ve daha birçok belirti söz konusu olmaktadır. Ancak her insanın hamileliği başkadır. Hatta aynı kişinin farklı hamilelikleri dahi farklıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu