Eğitim & Kurs

Ders Çalışmaya Başlamadan Önce Yapılması Gereken 6 Madde

Ders Çalışmaya Başlamadan Önce Yapılması Gereken 6 Madde! Liseye başlama, üniversiteye hazırlanma veya lisansüstü sınavlara hazırlanma sürecindeyseniz, yapmanız gereken tek şey okumaktır.

Ders Çalışmaya Başlamadan Önce Yapılması Gereken 6 Madde Çalışmaya başlamadan önce, sınavın adı geçtiğinde mutlaka çalışılmalıdır. Aksi takdirde, hayaller asla gerçekleşmeyecek. Çalışalım dersen, tamam, nasıl, yapılacak şey bu.

Sabah Erken Kalk

Ders çalışmanın ilk adımı sabah erken kalkıp, dinç ve planlı bir şekilde çalışmaya başlamaktır. Geç uyanırsanız günün yarısı geçmiş olur ve diğer yarısını değerlendirme isteğiniz kalmaz.

Masaüstü Düzeni

Dağınık bir ortam, dağınık bir kafayı gösterir. Çalışmak için ihtiyacınız olan her şeyi masanızda tek sıra halinde bulundurun. Yatağınız ve odanız da temiz olmalıdır. Dikkat dağıtıcı faktörleri ortadan kaldırın.

İyi Bir Kahvaltı

Sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra güzel ve sağlıklı bir kahvaltı yapın ve ders başlar. Kahvaltı sırasında televizyonu açmayın yoksa kalkamayabilirsiniz.

Odanda Çalış

Kahvaltıdan sonra vakit kaybetmeden odanıza gidin ve işe başlayın. Başka insanların olduğu yerde evde çalışmayın. Çalışmak istemenizi sağlamak için odanızda çalışmaya alışın. Yatakta değil, odanızda çalışın, masanızda ve sandalyenizde çalışın.

Telefonu Sessize Al

Telefonu sessize alın ve ders çalışırken uzaklaşın. Gelen mesajları veya bildirimleri görmediğinizden emin olun. Bildiğiniz gibi telefonlar hiç kapanmıyor, elinize aldığınızda geri koyamayabilirsiniz.

Masaya Kararlı Bir Şekilde Oturun

Masada oturmak çalışmanın başlangıcıdır. Orada oturur oturmaz her şeyi geride bırakın. Kafanızdaki plana göre çalışmaya başlayın. Bir daldan diğerine atlamak yerine sırayla ilerleyin. Zamanla planı uygulamak sizi mutlu edecek ve çalışma isteğinizi artıracaktır.

Düzenli Ol

Düzenli ol. Masanızı veya iş yerinizi temiz ve düzenli tutun, kullanmadığınız kağıtları sırt çantanızda bırakmayın ve tüm kağıtlarınızı farklı etiketli klasörlerde saklayın. Düzenli olduğunuzda ödevinizi kaybetmezsiniz ve ders çalışmak daha az sıkıcı olur.

Yardıma ihtiyacınız olursa, öğretmeninize sormaktan çekinmeyin! Sorularınızı cevaplamak için öğretmenlere ödeme yapılır. Size yardım etmek istiyorlar ve soru sormak uzun vadede işe yarayacak çünkü motive olduğunuzu ve derslerinizde başarılı olmak istediğinizi bileceklerdir.

Çalıştıklarını akılda tutmak için iyi bir gece uykusu şarttır. Bunun nedeni, beyninizin siz uyurken öğrendiklerini pekiştirmesidir. Öğrenilen bilgileri hatırlamak için en az 8 saat uyku gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu