Sağlık

 Çocuğunuzun İştahını Artıracak 9 Öneri

Bütün annelerin çok araştırdığı konular arasında yer alan konu olan çocuğunuzun iştahını artıracak 9 öneri olmaktadır.

Çocuğunuzun iştahını artıracak 9 öneri hakkında pek çok bilgi vardır. Her anne çocuğunun iştahının iyi olması için araştırmalar yapar ve sorular sorarlar.  Çocuklar için iştah artırıcı öneriler;

1-Kendilerinin Yemek Yemelerine İzin Vermek

Çocukların çoğu kendileri yemek yemek isterler. Çoğu anne buna izin verme ve çocuklar yemek yemez ve sofrayı terk ederler. Bunun için çocuklarınızı yemek yerken rahat bırakabilirsiniz. Çoğu çocuk kaşık olsun çatal olsun kendileri kullanmak ister mutlaka buna izin vermelisiniz.

2-Sizde Çocuklarınız İle Yemek Yemelisiniz

Çocukların iştah artmasında en önemli faktör onlar ile yemek yenmesidir. Bunun için yemeklerinizi mümkünse ailece yemelisiniz. Sizlerin onlar ile yemek yemesi çocuklarınızın çok hoşuna gidecektir.

3-Ödüller Verin

Çocuklarınızın iştahı yoksa direk yemek yersen sana ödül vereceğim deyin ve ödüllendirin. Her zaman çocuklar bu ödül kelimesini çok sever ve yemek yerler. Örnek vermek gerekirse yemeğini yersen sana kitap ya da oyuncak alacağınızı söyleyerek iştahlarını açabilirsiniz. Tabi sözünüzü tutmalısınız.

4-Meyveleri Ulaşacakları Yere Koyun

İştahsız olan çocuklar için en güzel önerilerden birisi de meyveleri ulaşacakları yere koymaktır. Meyveleri yemesini sağlayın çünkü çocukların beslenmesinde en önemli gıdalar arasında meyveler yer almaktadır. Sevdiği meyveleri göz önünde bulundurarak yemesini sağlayın.

5-Sebzeleri Çocuklarınızın Sevdiği Yemeklere Ekleyin

Çocuklar genellikle sebze yemekleri yemezler. Bunun için onların sevdiği tarza yemek yaparken mutlaka aralarına sebzeler ekleyin.

6-Yemekleri Seveceği Şekilde Sunun

Çocukların yemeklerini sevecekleri şekilde bir sunum hazırlarsanız daima çocuklarınızın iştahları artar ve zevk içinde yemek yerler.

7-Besinlerin Faydalarından Bahsediniz

Besinlerin öneminden ve faydalarından bahsediniz. Mesela; süt içersen boyun artar çünkü protein kaynaklı bir içecektir. Faydalarından bahsedin ve hatta siz de çocuğunuz ile birlikte yiyin.

8-Yemek Saatlerini Hatırlatmak

Yemek saatlerini gün içerisinde hatırlatarak çocuklarınızı yemek yemeğe hazırlayın. Böylelikle iştahları da artacaktır.

9-Çocuklarınızın Yiyebileceği Kadar Porsiyonlar Hazırlayın

Çocuklarınızın porsiyonları gerçekten çok önemlidir. Çok fazla yemek konulduğu zaman ister istemez ben bunu yemem deyip tabağı itebilir. Her zaman yiyebileceği kadar porsiyonlar hazırlayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu