Teknoloji

Çin Yeni Bir Elektrikli Araba Üretti: MPV ZEEKR 009

Çin Yeni Bir Elektrikli Araba Üretti: MPV ZEEKR 009! Çin elektrikli araba yarışında şüphesiz ki en önde olan ülke. ABD’de Tesla bu işi birkaç yıl önce başlattığından bu yana Çin yeterli akü malzemesi rezervleri ve dünyanın elektronik malzeme çöpünü işleyen devasa sanayisi ile tüm dünyada elektronik- elektrik alanında lider olmaya devam ederek bu sektöre de çoktan el attı.

Çin Yeni Bir Elektrikli Araba Üretti: MPV ZEEKR 009! Geçtiğimiz günlerde Fosil yakıtları tarihe gömecek yeni bir elektrikli araç üretti ve adını da MPV Zeekr 009 olarak koydu. Araç son derece ihtişamlı bir görünüme sahip. Dolgun iri ağır ve hızlı bir araç olarak tam şarj ile sizi 822 km götürebilir. Ek olarak 100 km hıza sadece 4.5 saniyede ulaşabiliyor.

MPV ZEEKR 009 Elektrikli Araba Özellikleri

536 adet beygirin gücüne eş güç üreten ( 536 HP veya 399kW enerji) bu yeni elektrikli araba son derece modern bir tasarıma sahiptir ve bu araç 6 kişilik olarak Dizayn edildi elektrikli arabanın. Gövde stiline baktığımızda 5 kapılı olarak görünüyor 2 tane elektrikli motoru var. Boyu 5.2 metre yüksekliği 1.8 metre ve ağırlığı 2830 kilogram olan bu büyük araç, bataryayı doldurduğunuzda sizi 822 kilometre götürecek. Aracın dizaynında önemli bir ayrıntı daha var: Audi araçlarının tasarımcısı olan Stefan Sielaff tarafından bu Çinli araca önemli estetik müdahaleler yapıldı.

İç kabini minibüs gibi tasarlanan ve ikişer koltuktan oluşan üç sıra şeklinde son derece ilginç bir iç dizaynı var ve öyle sanıyoruz ki Çinli şirket fark yaratmak istemiş. Yeni aracın içinde katlanabilir 15.6 iç ekran bulunuyor, bu dokunmatik ekran sayesinde birçok aksesuarlar ve araç donanımına komuta edilebiliyor. Güvenliği arttırmak amacıyla aracın içinde 7 tane kamera yerleştirilmiş toplamda ise 12 tane yakın mesafe radarı bu aracın donanımları arasında yer alıyor. 2 adet elektrik motoruna sahip olan dört tekerlekli bu aracın 100 kilometreye ulaşması için 4,5 saniye yeterli oluyor

MPV ZEEKR 009 Elektrikli Araba fiyatı 1.3 milyon TL ve Çinli Firma bu aracı Amerika ve Avrupa’da pazarlamaya çalışacak. Zaman konusunda henüz yeterli bilgi verilmemiş olsa da 2023’ün sonlarına doğru bu aracı Amerika ve Avrupa caddelerinde görebiliriz.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu