Teknoloji

Bilgisayarın Kendini Yeniden Başlatması ve Çözümü 

Bilgisayar kullanıcıların oldukça sık sordukları sorulardan biri olan bilgisayarın kendini yeniden başlatması ve çözümü olmaktadır.

Bilgisayarın kendini yeniden başlatması ve çözümü bilgisayar kullananların başına gelebilecek ve hatta gelen bir durumdur. Bilgisayarın kendini yeniden başlatması bir çok sebepten olabilir. Bundan dolayı başlatma sorunu karşınıza çıkarsa ilk önce sebebini bulmanız gerekmektedir.

Bilgisayar Yeniden Başlatma Sorunu Nedenleri Nelerdir?

Bilgisayarın yeniden başlatma sorununun iki nedeni vardır.

  • Donanımsal sorunlar,
  • Yazılımsal sorunlar olmaktadır.

Donanımsal Sorunlar Nelerdir?

Bilgisayarın kendi kendine yeniden başlamasına sebep olan donanımsal sorunlar işlemcilerden kaynaklanan sorunlardan oluşmaktadır. Power yani güç kaynağından meydana gelen sorunlardır. Ve oldukça sık karşılaşılan ram ve anakart sorunları olarak da çıkabilmektedir.

İşlemci Kaynaklı Sorunlar

İşlemci kaynaklı sorunlar; genellikle bilgisayarınızı çok yoğun bir biçimde bilgisayarı yoracak uygulamalar ya da oyunlar çalıştırırken oluşmaktadır.

Ana Kart ve Ram Kaynaklı Sorunlar

Bilgisayar kendi kendini yeniden başlatıyorsa en sık rastlanan sorunlardan birisi de ana kart ve ram kaynaklı sorunlar olmaktadır. Bu sorunlar karşınıza çıktığı zaman yapmanız gereken bilgisayarınıza ram takviyesi yapmış iseniz ilk önce MHZ uyumluluk kontrolü yapmanız gerekir. Daha önce bu sorun yok ise takviye yaptığınız rami çıkarıp tekrar deneyebilirsiniz.

Power Güç Kaynağı Sorunları

Bilgisayar kasasının enerji kaynağı olarak power supply kaynaklı sorunlarda bilgisayarlarınız kendi kendine yeniden başlamasına sebep olabilir.  Power kaynaklı yeniden başlatma özellikle yetersiz bir güç sorunu ile oluşmaktadır.

Yazılımsal Sorunlar

Yazılımsal sorunlar ise; bazen bilgisayarımız için kullandığımız yazılım programlarından da kaynaklanabilir. Bilgisayara yüklediğiniz program ya da uygulamalardan virüs kapmış da olabilir. Bilgisayarınızda sürücü kısımlarını güncelleyin. Şayet sorun bilgisayarınızda bulunan driverlarının düzgün çalışmaması kaynaklı da olabilmektedir. Bunun içinde driverlerin güncellemelerini mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Bu durum içinde bilgisayarınızı güvenlik modu ile tekrar başlatabilirsiniz.

Bilgisayar Kendini Yeniden Başlatmasının Çözümü Nedir?

Bilgisayar kendini yeniden başlatmasının çözümü; yukarıda belirttiğim sorunlardan birisi var is sorunu buldunuz demektir. Bu sorunlardan birisi değil ise mutlaka bir bilgisayar uzmanından canlı destek de alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu